ناصر یادگاری: محمدرضا در سویس تحصیل کرده بود و با تربیت اروپایی بزرگ شده بود بنابراین آدم مذهبی نبود و اعتقاد داشت که ایران برای پیشرفت باید مانند غرب شود و مردم ایرا ن با فرهنگ اروپایی ها زندگی کنند.

   
     

به گزارش ایسی سوز، ناصر یادگاری کارشناس ارشد تاریخ و از فرهنگیان با سابقه شهرستان شوط می باشد که در یادداشتی علل وقوع انقلاب اسلامی ایران را تشریح می کند که هدف از آن ارائه شمایی کلی از چرایی و ضرورت انقلاب اسلامی برای نسل سوم و جوانان است که زمان انقلاب را ندیده اند.

چرا  و چگونه انقلاب اسلامی رخ داد؟

انقلاب اسلامی ایران  که در روز  22 بهمن 1357 به پیروزی رسید نتیجه مبارزات مردان و زنان  اندیشمند و متفکر  و مومنی بود که در طی یکصد سال گذشته  به مبارزه برعلیه ظلم و ستم پرداختند، انسان هایی مانند امام خمینی و شهید مطهری  و آیت الله طالقانی و دکتر شریعتی و دیگران  که از استادان دانشگاه ها و روحانیون بودند و با نوشتن کتاب و سخنرانی به مردم و مخصوصا دختران و پسران دانش آموز و دانشجویان آگاهی می دادند و مردم را از ماهیت حکومت پهلوی آگاه می کردند.

 این افراد تلاش می کردند هویت دینی و ملی ایرانیان را برانگیخته و مانع از خودباختگی ایرانیان مسلمان در برابر فرهنگ غرب شوند و آنها را به سمت ایجاد  حکومت  و دولتی دینی که  مطابق با هویت جامعه ایرانی و اسلامی باشد سوق دهند.

حکومت پهلوی که بوسیله رضاشاه و با همکاری انگلستان تشکیل شد از همان ابتدا با مذهب میانه خوبی نداشت و آبکی خود را به ایران باستان و کوروش و انوشیروان پیوند می داد و با مردم متدین ایران رفتار مناسبی را از خود نشان نمی داد، مخصوصا در برداشتن حجاب زنان و دختران  و بعد هم که با بدرفتاری  با علمای دین و به زندان انداختن تمام مخالفانش  چهره خشن و دیکتاتوری پهلوی را نشان داد.

در سال 1320شمسی  با اشغال نظامی ایران توسط کشورهای  شوروی و انگلیس و مداخله آمریکا رضاشاه برکنار و پسرش محمدرضا، شاه ایران شد، کسی که در تقدیر او بود که آخرین شاه درتاریخ  ایران باشد.

محمدرضا در سویس تحصیل کرده و با تربیت اروپایی بزرگ شده بود بنابراین آدم مذهبی نبود واعتقاد داشت که ایران برای پیشرفت باید مانند غرب شود و باید مردم ایرا ن با فرهنگ اروپایی ها زندگی کنند،  همچنین با آمریکایی ها خیلی رابطه داشت و این دوستی او به ضرر ایران بود و سبب شد آمریکا برای حفظ منافع خود درایران در کودتای 28 مرداد1332 برعلیه دکتر محمد مصدق با انگلیس دراجرای طرح چکمه وآژاکس شریک و مصدق را برکنارکند.

 این مساله استارت ضدیت مردم ایران با آمریکا را از همان زمان  زد و به دلیل نبودن عدالت و کمبود شغل و مسکن و نبودن آزادی بیان، نارضایتی مردم بیشتر شد و در کنار این موارد عدم رعایت حقوق شهروندی مردم، مخصوصا  روحانیون ،دانشمندان ،نویسندگان و تحصیل کردگان مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه را بیشتر کرد.

اشتباهات شاه در سیاست داخلی وخارجی محدود به موارد فوق الذکر نمی با شد بلکه می توان به منش خودباختگی شاه به غرب و  وابستگی به سیاست های آمریکا و خریدهای کلان  تسلیحات نظامی و مداخله در امور عمان به نفع سیاست خاورمیانه ای آمریکا اشاره کرد که ایران را به ژاندارم منطقه ای آمریکا تبدیل کرده بود.

عدم ایستادگی شاه در بازی جدایی بحرین از ایران و در داخل هم نرسیدن به زیر ساخت های اقتصادی صنعتی مانند: ایجاد صنایع مونتاژ وآبکی، غفلت از امور  زیر بنایی کشاورزی  مانندگسترش صنایع کشاورزی و حمایت کم رنگ از دامداری داخلی وروستاییان، نوشتن برنامه های توسعه اجتماعی و اقتصادی به وسیله مستشاران آمریکایی ، افزایش مهاجرت به شهرها، گسترش فرهنگ مصرف گرایی در سایه درآمدهای بالای نفتی، فساد اداری واقتصادی ،فساد درباریان، عدم استفاده از درآمد نفت برای ایجاد اشتغال ورفع بیکاری وساختن مسکن برای مردم اغلب  فقیر  اشاره کرد.

به اشتباهات فوق می توان عدم تمایل شاه و حکومت او به مسایل مذهبی و حتی حمایت از نفوذ فرهنگ سکولار غرب در فکر ، اندیشه ، هنر، سینما و دانشگاه های  ایران  را افزود  که همه این موارد دست به دست هم دادند و شد آنچه که لازم بود بشود یعنی انقلاب اسلامی.

 پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ضرص قاطع و رهبری بی بدیل  حضرت امام خمینی(ره) بود که با مخالفت ایشان به سیاست های شاه بطور واضح وعلنی پس از فوت مرحوم آیت الله بروجردی  درسال 1342 معلوم شد هر چند که ایشان قبلا در سخنرانی ها و بانوشتن کتاب ولایت فقیه  ایجاد حکومت و دولت مبنتی بر اسلام را تئوریزه کرد ه بودند. سرانجام این مخالفت ها به دستگیری و تبعید  امام خمینی(ره)  به کشور ترکیه  و سپس عراق شد اما پرچم مبارزه را شاگردان ایشان و مبارزان دیگر به دست گرفته و راه را ادامه دادند.

مهمترین مخالفان  رژیم شاه غیر از شخصیت های مذهبی و دینی که از روحانیون تا اساتید دانشگاه وروشنفکران دینی مانند شهید مطهری، مهندس بازرگان ، دکتر شریعتی وآیت الله طالقانی، که در راس امور بودند گروه های سیاسی واجتماعی چپ دیگرهم تداوم بخشیدند وطی سالیان مبارزه و جهاد و مقاومت پرچمی را که امام خمینی (ره) برافراشته بود و در تبعید در نجف با برقراری ارتباط با مبارزین وسخنرانی و تربیت شاگردانی مبارز به تلاش  می پرداختند.

دراین بین آن یکی پیمانه ریخت و این سبو بشکست و صدام پس از توافق نامه الجزایر بدنبال رفع مخاصمات با ایران از امام خمینی(ره) خواست که عراق را ترک کنند و امام هم بدنبال عدم موافت کشور کوچک کویت که متحد شاه بود با موافقت رییس جمهور وقت فرانسه به پاریس هجرت نمودند و درآنجا دانشجویان ایرانی مقیم اروپا وشخصیت های مبارز وانقلابی به خدمت امام رسیدند که با ترجمه و چاپ سخنرانی ها، فرصتی طلایی در تجزیه و تحلیل وضعیت جامعه ایران و حکومت پهلوی و انتشار افکار و عقاید امام(ره) در دنیا فراهم شد.

 و اینگونه بود که امام شخصیت جهانی سال  دنیا شناخته شد و صدای مظلومیت ایرانیان را به گوش جهانیان رسانید و مردم جهان را با اندیشه های ناب خود در ایجاد دولتی اسلامی آشنا کرد (کلیه بیانیه ها ومطالب امام درپاریس در مجلدات 21و22 صحیفه نور در اختیار همگان است ومی توانند مطالعه کنند ).

از نظر میدانی در ایران روند رویدادها  و گسترش اعتراضات و پافشاری  امام مبنی برخروج شاه از ایران وبی کفایتی  و ضعف ساختاری دولت های پی درپی ناکارآمد شاه، از آموزگار تا بختیار در اجابت خواسته های امام و مردم انقلابی سبب شد که پس از 15سال تلاش و مبارزه بی امان، شاهین  پیروزی در سپهر سیاسی ایران با  مشاهده شدن هواپیمای حامل امام در آسمان تهران به پرواز در آید و معروف شد که :دیو چو بیرون رود فرشته درآید .

امام خمینی درآن روز تاریخی درمیان استقبال باشکوه  مردم ایران قدم برخاک ایران نهاد، ایرانی که یک پارچه آتشفشان و انتظار بود و از یک سال قبل یعنی از تابستان 1356 مبارزه مردم و مخالفت ها با حکومت شاه اوج گرفته بود، بطوریکه در دیماه 1356 قم و در بهمن 1356 تبریز و بدنبال آن دیگر شهرهای ایران  نا آرام شده و مردم درتظاهرات هایشان خواستا ر سه چیز بودند: استقلال ،آزادی ،جمهوری اسلامی و بالاخره با هدایت امام خمینی و پس از دادن شهیدان زیادی به این هدف مقدس نایل آمدند وتا امروز بر همان اصول وشعارهای خود پافشاری کرده اند.   یاد و نام تمام شهیدان انقلاب اسلامی گرامی باد.

منبع : ناصر یادگار ی |چرا و چگونه انقلاب اسلامی رخ داد؟
برچسب ها : امام ,مردم ,اسلامی ,انقلاب ,خمینی ,حکومت ,انقلاب اسلامی ,امام خمینی ,حکومت پهلوی ,مردم ایران ,فرهنگ اروپایی ,چگونه انقلاب اسلامی ,انقلاب اسلامی